Uraz smagnięcia biczem – walka z ubezpieczycielem

Czym jest uraz smagnięcia biczem (whiplash)?

Smagnięcie biczem to uraz kręgosłupa szyjnego spowodowany najczęściej wypadkiem samochodowym. Powstaje w wyniku uderzenia w tył lub bok samochodu, wskutek czego dochodzi do gwałtownego odchylenia głowy w tył, do przodu lub na boki.

Smagnięcie biczem – „zwodnicze” obrażenie ciała.

Tzw. uraz biczowy kręgosłupa nie zawsze ujawnia się od razu od zaistnienia wypadku. Może pojawić się po kilku godzinach a nawet dniach. Wówczas pojawiają się dolegliwości w postaci ostrego bólu głowy, nudności, wymiotów, sztywności karku, utraty przytomności, czy też drętwienia rąk.

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za uraz smagnięcia biczem – problemy z ubezpieczycielem.

Z mojego doświadczenia wynika, że ubezpieczyciele wykorzystują okoliczność, że uraz biczowy kręgosłupa nie daje żadnego obrazowania w badaniu rentgenowskim czy rezonansu magnetycznego. Niemniej jednak uraz ten jest dla poszkodowanych urazem bardzo dotkliwym, często bardziej niż złamanie kości. Ból koncentruje się w miejscu newralgicznym dla funkcjonowania organizmu to jest w odcinku szyjnym kręgosłupa i głowy.

Ubezpieczyciele często odmawiają wypłaty odszkodowania za uraz biczowy z tego powodu, że objawy smagnięcia biczem w wyniku wypadku ujawniają się dopiero po jakimś czasie po zdarzeniu, stąd ubezpieczyciel kwestionuje istnienie związku przyczynowego między zdarzeniem a szkodą. Ponadto ubezpieczyciele odmowę wypłaty odszkodowania uzasadniają tym, że uraz ten nie został wykazany w badaniu rentgenowskim lub rezonansu, co jest niestety cechą charakterystyczną tego urazu. W przypadku tego urazu nie stwierdza się żadnych zmian w zakresie tkanek miękkich czy nerwów oraz w zakresie kości kręgosłupa szyjnego.

Nawet jeżeli ubezpieczyciel uzna fakt powstania szkody, to bardzo często wypłaca odszkodowanie w rażąco niskich kwotach.

Odmowa wypłaty odszkodowania lub wypłata zaniżonego odszkodowania.

Jeśli ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania lub wypłacił Ci rażąco niskie odszkodowanie, możesz złożyć pozew do sądu.

Wówczas możesz dochodzić na drodze sądowej odszkodowania za szkodę majątkową, w tym między innymi zwrot wydatków poniesionych na Twoje leczenie, a także zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową, czyli za doznany przez Ciebie ból.

Jeśli potrzebujesz pomocy w dochodzeniu odszkodowania za doznany wskutek wypadku lub kolizji drogowej – uraz smagnięcia biczem, możesz skorzystać z pomocy Kancelarii – adwokat Natalia Galwas, tel. 501 203 087