Testament własnoręczny czy notarialny?

Testament własnoręczny czy notarialny? Testament własnoręczny może być sporządzony w stosunkowo łatwy sposób. Do jego ważności wystarczy, że spadkodawca sporządzi go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Nieważny jest testament sporządzony na maszynie, komputerze, czy też przez inną osobę i jedynie podpisany przez spadkodawcę. W praktyce niestety często …

5 lat filii w Kazimierzy Wielkiej

Kancelaria Adwokacka w Kazimierzy Wielkiej świętuje piąty rok działalności! To dobra okazja, by spojrzeć z wdzięcznością na miniony czas i podjąć kolejne wyzwania na przyszłość. Dziękuję wszystkim Klientom za okazane zaufanie, za wszystkie dowody uznania po zakończeniu prowadzonych sprawy, za każde dobre słowo. To dla mnie ogromna radość kiedy nowy …

Bilet do zakładu karnego

Wezwanie do stawiennictwa w zakładzie karnym kolokwialnie nazywane jest biletem do zakładu karnego. Klienci wielokrotnie pytają mnie, czy jest możliwość uniknięcia osadzenia w zakładzie karnym. Co do zasady istnieją takie możliwości, a skorzystanie z nich jest uwarunkowane od spełnienia przez skazanych stosownych przesłanek. Istnieje możliwość odbywania przez skazanego kary pozbawienia …

Uraz smagnięcia biczem – walka z ubezpieczycielem

Czym jest uraz smagnięcia biczem (whiplash)? Smagnięcie biczem to uraz kręgosłupa szyjnego spowodowany najczęściej wypadkiem samochodowym. Powstaje w wyniku uderzenia w tył lub bok samochodu, wskutek czego dochodzi do gwałtownego odchylenia głowy w tył, do przodu lub na boki. Smagnięcie biczem – „zwodnicze” obrażenie ciała. Tzw. uraz biczowy kręgosłupa nie …

Zasiedzenie

Zasiedzenie czy stwierdzenie nabycia własności nieruchomości rolnej przez samoistnego posiadacza w trybie ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (uwłaszczenie)? Zastanawiasz się w jaki sposób uregulować stan prawny nieruchomości, którą faktycznie władasz jak właściciel, jednakże nie jesteś jej właścicielem? Przesłanki nabycia własności przez zasiedzenie określa …

Co zrobić, gdy Klient nie płaci za fakturę?

Co zrobić, gdy Klient nie płaci za fakturę? Niestety często zdarzają się sytuacje, że nasz kontrahent nie płaci za wykonaną usługę lub dostarczony towar. Niesolidny kontrahent, który nie płaci za wystawioną fakturę, może w skrajnych przypadkach narazić wierzyciela nawet na utratę płynności finansowej. Dlaczego? Nawet w przypadku nie otrzymania zapłaty …

Rozwód

Sąd orzeka rozwód jeżeli między stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Orzekając rozwód sąd ustala, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Jednakże na zgodne żądanie stron, sąd nie orzeka o winie. Wówczas skutki są takie, jakby żaden z małżonków winy nie ponosił. Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie …

Zachowek

Polskie prawo zapewnia ochronę tym osobom, które zostały przez spadkobiorcę pominięte w testamencie lub w darowiźnie uczynionej przez spadkodawcę za życia. Oznacza to, że istnieją granice dysponowania swoim majątkiem i pewna jego część powinna przypaść osobom najbliższym. Jeżeli spadkodawca sporządził testament, w którym zostałeś pominięty, a dziedziczyłbyś ustawowo gdyby testament …