Bilet do zakładu karnego

Wezwanie do stawiennictwa w zakładzie karnym kolokwialnie nazywane jest biletem do zakładu karnego. Klienci wielokrotnie pytają mnie, czy jest możliwość uniknięcia osadzenia w zakładzie karnym. Co do zasady istnieją takie możliwości, a skorzystanie z nich jest uwarunkowane od spełnienia przez skazanych stosownych przesłanek.

Istnieje możliwość odbywania przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, a więc poza zakładem karnym.

Kiedy sąd udzieli skazanemu zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego?

Zgodnie z art. 43la § 1 KKW, sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki:

  • wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego;
  • jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary;
  • skazany posiada określone miejsce stałego pobytu;
  • osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, na odbywanie w miejscu zamieszkania kary w SDE;
  • odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne.

 

Dodatkowo, jeśli skazany nie rozpoczął jeszcze wykonywania kary w ZK, można udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym.

Z kolei skazanemu, który rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie w systemie dozoru elektronicznego pozostałej części kary, jeżeli za udzieleniem zezwolenia przemawiają dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego.

 

Czym jest dozór elektroniczny?

Wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, polega na tym, że skazany zasadniczo zobowiązany jest do przebywania w jednym, ustalonym przez sąd miejscu w ustalonych godzinach każdego dnia. W pozostałym czasie, otrzymuje jednak zezwolenie na opuszczanie tego miejsca w ściśle określonych dniach i godzinach, według ustalonego harmonogramu.

 

Kontrola miejsca pobytu skazanego odbywa się za pomocą elektronicznego wodoodpornego nadajnika, nazywanego „bransoletką” lub „obrączka”, który wysyła sygnał do jednostki monitorującej. Nadajnik ten zazwyczaj montowany jest na kostce (lub przegubie). Jednostka monitorująca wraz z całym sprzętem dodatkowym, w tym antena, repeater itd. montowane są w miejscu ustalonym jako miejsce odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego, zazwyczaj w mieszkaniu skazanego. Oczywiście, kara może być wykonywana w systemie dozoru elektronicznego jedynie wtedy, gdy pozwalają na to warunki techniczne obejmujące w szczególności liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi. Urządzenia te będą kontrolować w szczególności czy skazany przebywa w miejscu które sąd wyznaczył do odbywania kary, w godzinach wyznaczonych przez sąd. W przypadku nieobecności, spóźnienia czy innego naruszenia wyznaczonego przez sąd harmonogramu dnia, urządzenie monitorujące natychmiast wysyła informację do Centrali Monitorowania, która dokładnie rejestruje cały przebieg kary, a także zapisuje wszystkie zdarzenia, a szczególnie naruszenia warunków odbywania kary ustalone przez sąd penitencjarny. W czasie wykonywania kary nie wolno w jakikolwiek sposób ingerować w zamontowane urządzenia monitorujące, albowiem każda ingerencja jest monitorowane i może zostać uznana za niestosowanie do warunków sytemu dozoru elektronicznego i może spowodować, że resztę kary skazany odbędzie w warunkach bezwzględnej izolacji w zakładzie karnym.

 

adwokat Natalia Galwas

tel. 501 203 087