Zachowek

Polskie prawo zapewnia ochronę tym osobom, które zostały przez spadkobiorcę pominięte w testamencie lub w darowiźnie uczynionej przez spadkodawcę za życia. Oznacza to, że istnieją granice dysponowania swoim majątkiem i pewna jego część powinna przypaść osobom najbliższym.

Jeżeli spadkodawca sporządził testament, w którym zostałeś pominięty, a dziedziczyłbyś ustawowo gdyby testament nie został sporządzony, przysługuje Ci wobec spadkobiercy testamentowego roszczenie o zachowek.

Przykładowo: Spadkodawca sporządza testament, w którym do całości spadku powołuje swojego brata. Gdyby testamentu nie było, to małżonek i dzieci byłyby powołane do spadku. Wobec tego, małżonek i dzieci mają prawo wystąpić przeciwko bratu spadkobiercy z roszczeniem o zachowek.

Zachowek przysługuje również wtedy, gdy spadkodawca za życia czyni darowiznę pozbawiając Cię w ten sposób części majątku spadkowego, który by Ci przypadał gdyby darowizna nie została uczyniona.

Przykładowo: Spadkodawca ma dwoje dzieci. Przed śmiercią darował córce mieszkanie. Syn od spadkodawcy nie otrzymał żadnego majątku, gdyż jedyny jego majątek darował córce. W tej sytuacji, synowi przysługuje roszczenie o zachowek przeciwko obdarowanej siostrze.

Pamiętaj, że zachowek może Ci się należeć również wtedy, gdy dziedziczysz i otrzymujesz coś w spadku, ale to co dostajesz nie pokrywa Twojego zachowku.

Komu przysługuje zachowek i w jakiej wysokości?
– małżonkowi,
– zstępnym,
– rodzicom,
którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.

Chcesz upewnić się, czy przysługuje Ci roszczenie o zachowek i w jakiej wysokości?
Chcesz dochodzić zachowku i potrzebujesz pomocy na etapie przedsądowym lub w sądzie?
Zostałeś pozwany w sprawie o zachowek i potrzebujesz skutecznej obrony w procesie sądowym?

Zapraszam do kontaktu:  telefonicznego +48 501 203 087 lub e-mailowego natalia.galwas@adwokatura.krakow.pl

Natalia Galwas