Zasiedzenie

Zasiedzenie czy stwierdzenie nabycia własności nieruchomości rolnej przez samoistnego posiadacza w trybie ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (uwłaszczenie)?

Zastanawiasz się w jaki sposób uregulować stan prawny nieruchomości, którą faktycznie władasz jak właściciel, jednakże nie jesteś jej właścicielem?

Przesłanki nabycia własności przez zasiedzenie określa art. 172 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym posiadacz samoistny niebędący jej właścicielem, nabywa własność tej nieruchomości, jeżeli nieruchomość posiada nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze.

 

Przesłanki nabycia własności w drodze uwłaszczenia określa ustawa z dnia 26 października 1971 o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych:

  1.  Nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych i znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku.
  2. Rolnicy, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy posiadają nieruchomości jako samoistni posiadacze nieprzerwanie od lat pięciu, stają się z mocy samego prawa właścicielami tych nieruchomości, chociażby nie zachodziły warunki określone w ust. 1. Jeżeli jednak uzyskali posiadanie w złej wierze, nabycie własności następuje tylko wtedy, gdy posiadanie trwało co najmniej przez lat dziesięć.

 

Kancelaria posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw o stwierdzenie nabycia własności przez zasiedzenie, a także stwierdzenie nabycia własności nieruchomości rolnej przez samoistnego posiadacza w trybie ustawy z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Podczas porady prawnej uzyskasz informacje, który wariant będzie w Twojej sytuacji najkorzystniejszy i jakie działania prawne powinny zostać w danej sprawie podjęte, by skutecznie nabyć własność nieruchomości.

Adwokat Natalia Galwas, tel. 501 203 087.